Ландшафтний дизайн в мавританському стилі

Розкішні та помпезні, вражаючі уяву чіткістю планування та яскравістю кольорів ділянки в мавританському стилі є прямими нащадками знаменитих палацових садів стародавнього Сходу.

Уособлюючи собою райську місцину, де в дружньому союзі зливаються тінь та яскраве світло, спека та прохолода, м’якість трав та твердість коріння, вони нагадують собою пишні оазиси, наповнені живильною вологою та дбайливо створені посеред монотонної навколишньої пустелі.

Історія виникнення мавританського ландшафтного стилю.
Ні один ландшафтний стиль неможливо відтворити не вивчивши хоча б трішки історію його виникнення та формування і не проникнутись його філософією.

Сучасний мавританський садовий дизайн своїм походженням винен культурі Ближнього Сходу. Його найяскравішим прикладом на сьогодні вважають Сади Альгамбри в Південній Іспанії, де арабська культура надовго прижилась разом з ісламськими завойовниками.

Носячи відбиток мусульманських вчень, мавританські сади створювались на кшталт древніх оазисів, які уособлювали довгоочікуваний притулок для виснажених мандрівників. Тут, як і в райському саду, який Коран обіцяє в якості нагороди правовірним, можна знайти безтурботний спокій, насолоджуючись прохолодою, дзюрчанням води, смаком соковитих плодів, ароматом незвичайних квітів та співом райських птахів.

Ділянка виконана в мавританському стилі досить впізнавана. Її характерними рисами є:

 • геометрична точність планування
 • поділеність на чотири частини
 • привернення уваги до води, наявність фонтанів
 • внутрішні дворик
 • використання плитки та мозаїки
 • велика к-сть пишної рослинності
 • наповненість квітами та ароматами
 • розарії
 • міксбордери
 • мавританский газон
 • прямі декоративні стежки
 • відсутність скульптурних зображень тварин та людей.

За основу планування мавританського саду береться принцип “чоп-баг”. Ділянку ділять на чотири рівних частини (чотири сади) з фонтаном по центру. У випадку оформлення великої площі, кожна з чотирьох ділянок ділиться всередині себе ще на чотири фрагменти по аналогії.

Суттєве значення має рельєф ділянки. В ідеалі він повинен бути абсолютно плоским. Особлива роль відводиться воді, яка, як джерелу життя, священна.
За мусульманськими переказами, з райського саду в різні боки течуть чотири ріки. У дизайнерському виконанні їх уособлюють невеликі канали, рідше - стилізовані доріжки, під прямим кутом розходяться у відповідних напрямках від центрального фонтану.

При плануванні мавританського саду слід враховувати, що воду в ньому має бути видно з будь-якої точки. Вона оточена увагою і використовується дбайливо й економно. Тут не чутно шуму вируючого потоку, замість нього - заспокійливо тихе дзюрчання.

Обов'язковою частиною східного саду є також внутрішній дворик, прихований від сторонніх очей живоплотом з декоративних чагарників. Як правило, він примикає до будинку, але може розташовуватися і в центрі садової композиції.
Важливу роль при оформленні ділянки в мавританському стилі грає бездоганна симетрія. Однак пишна рослинність кілька згладжує суворі геометричні контури, місцями роблячи їх злегка розмитими. Є у мавританського саду одна вельми суттєва відмінність від інших подібних композицій. Тут ніколи не встановлюють статуї, що зображують людей і тварин.

У мусульманських віруваннях вода має першорядне значення. У мавританському саду вона повинна бути видна з будь-якого місця. Як її вмістилище використовують:

Фонтан. Виступає смисловим центром композиції. Саме з нього починається планування всіх елементів ділянки. У разі обмеженості території є самодостатнім водоймою з непростим пристроєм: в центрі композиції розташовується кам'яна чаша або ваза, з якої вода спокійно стікає в басейн складної геометричної форми часто нагадує мусульманську зірку.
Струмки і канали. Розходяться в напрямку чотирьох сторін світу від центрального фонтану, символізуючи ріки раю. Закінчуються вони зазвичай басейнами або імітацією джерел.
Басейни. Виконуються, як правило, невеликих розмірів, мають чітко позначену форму і розкішне декоративне оздоблення.
Стилізовані джерела. Являють собою хвилясті потоки, які під незначним напором випливають з отворів в кам'яній стіні.

Жаркий клімат, який панує на історичній батьківщині стилю, не залишає людям вибору, змушуючи придумувати способи захисту від спеки. У мавританському саду для цього використовуються:

Альтанки та галереї. Максимально відкриті. Переважно білого кольору. З стрілчастими вікнами і традиційної купольної дахом. Завжди облаштовуються стильними та зручними садовими меблями, доповнюються вони безліччю пуфів і подушок. Як декор використовуються драпірування з струмуючих тканин і східні світильники.
Навіси. Виконуються зазвичай у вигляді перголи, оповитої квітучими ліанами. У тіні такого природного укриття традиційно встановлюються мармурові або дерев'яні лавки з хитромудрими візерунками, які спонукають до приємного відпочинку в оточенні природи.
Намети. Розташовуються, як правило, на відкритих майданчиках. Виготовляються з легких напівпрозорих тканин, що не порушують циркуляцію повітря. Мають купольну дах. Усередині таких споруд можуть розташовуватися невисокі садові дивани, доповнені кольоровими подушками, і столики для десертів.

Рослини для саду в мавританському стилі
У казково красивих садах сходу декоративні рослини завжди тісно сусідять з плодовими деревами та чагарниками. Причому і ті, і інші покликані не тільки радувати око і наповнювати округу пахощами в період цвітіння, але і тішити господаря і його гостей соковитими плодами.
Традиційними символами мавританського саду стали інжир і гранат. Вони зазвичай розташовуються на вході і по периметру ділянки. У середніх широтах в якості гідної заміни використовуються мигдаль, магнолії і персики. Жоден східний сад не обходиться без лимонів і апельсинів. Їх, також як і пальми, висаджують в декоративні діжки, щоб при настанні холодів можна було перенести теплолюбні культури в оранжерею або на веранду.

Серед квітів особливою повагою в мавританському саду користуються троянди. Справжній, ретельно спланований і бездоганно доглянутий розарій - один з обов'язкових елементів стилізованого східного оазису. Рослини для нього підбираються не тільки за кольором і розмірам бутонів, але і за інтенсивністю і відтінкам ароматів. Не менш улюблені тут і декоративно квітучі цибулинні рослини. Це традиційні тюльпани, лілії, цикламени, нарциси, іриси і гіацинти. Квіти повинні бути максимально великими і запашними.
На території саду обов'язково має знайтися місце і для пряних трав - меліси, м'яти, естрагону, лаванди і шавлії, що вносять свій посильний вклад в запаморочливий букет п'янких ароматів.

Міксбордери в мавританському саду
Заповнення мавританського саду рослинністю неможливо уявити собі без використання миксбордеров. Вони тут всюди.
Як квітучих наповнювачів висаджуються іриси, Іксіі, шафран, крокосмії, нарциси, цикламени і тюльпани. Як правило, до складу композиції включаються тільки квітучі рослини, трав'янисті і злакові культури практично відсутні.

Садові меблі та аксесуари
Важливими аксесуарами мавританського саду прийнято вважати всілякі контейнери, миски, діжки й вазони, в яких вирощуються декоративні і теплолюбні рослини. Матеріалами для них служать кераміка і дерево. Як садових меблів виступають мармурові, дерев'яні або ковані лавки, розташовані в затишних тінистих куточках.

Мавританський стиль в ландшафтному дизайні, крім своєї розкішної самобутності, хороший ще й тим, що абсолютно не має територіальних обмежень. Казковий ісламський сад може бути розбитий, як на великих територіях, так і на самій маленькій ділянці землі, наприклад - в сучасному патіо. У будь-якому випадку він буде вносити в повсякденне життя власника яскраву і хвилюючу чарівність сходу, дозволяючи відпочити душею і тілом сховавшись від міського шуму.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

Ваше имя (обязательно)

Ваш e-mail (обязательно)

Тема

Сообщение